Elementy podľa tradičnej čínskej medicíny

Potraviny elementu ohňa (vyprážané, grilované jedlo, potraviny horkej chuti, potraviny červenej farby – žito, quinoa, pohanka, amarant, žihľava, kajenské korenie, chilli, červená paprika, majoránka, tymián, jalovec, bazalka, saturejka, kurkuma, čakanka, šalvia, mäta, artičoky, ružičkový kel, hlávkový šalát, čerešne, černice, červené hrozno, maliny, grapefruit, ovčie a kozie sýry a mlieko, ľadový a poľný šalát, červená repa, kozie, jahňacie mäso, baranina, kakao, káva, čierny čaj, čaj pu-er, červené víno, horké likéry).

K elementu ohňa – priraďuje tradičná čínska medicína – srdce a tenké črevo. Oheň má vplyv na krvný obeh, tlak, kĺby. Nerovnováha spôsobuje problémy so srdcom tlakom (vysoký alebo nízky), opuchy – boľavé kĺby, časté angíny, návaly tepla, zadýchavanie sa , pocity tepla v celom tele, horkú chuť v ústach.
Prebytok ohnivej energie sa prejavuje prehnanou aktivitou, netrpezlivosťou, rýchlym vzplanutím emócií.

Nedostatok energie ohňa spôsobuje nedostatok elánu, nadšenia, malé sebavedomie, nechuť do komunikácie, uzavretosť, často aj depresiu. Tradičná čínska medicína priraďuje k ohňu srdce a tenké črevo. Má vplyv na krvný obeh, tlak, kĺby. Nerovnováha v tejto oblasti sa prejavuje problémami so srdcom, nízkym alebo vysokým tlakom, opuchnutými a boľavými kĺbami, angínou, návalmi, nepravidelným pulzom, neznášaním tepla, zadýchavaním, potením a pocitmi tepla po celom tele.

Potraviny elementu zeme sú nasledovné: všetky sladké jedlá, potraviny žltej, oranžovej a hnedej farby, koreňová zelenina, hovädzie mäso, proso, jačmeň, žito, ovos, cukor, mliečna čokoláda, kukurica, hokaido, žltý melón, jablká, datle, figy, broskyne, marhule, papája, mrkva, zemiaky, banány, huby, mandle, kokos, kokosové mlieko, mango, šošovica, med, sirupy, vanilka.
K elementu zeme patrí žltá farba, béžová, hnedá, okrová, oranžová, keramika, hlina. Z ročných období je to leto. Chýbajúca energia zeme sa prejavuje v životnej bezcieľnosti, neistote a potrebe harmonie. Nadbytok môže priniesť perfekcionalizmus, prehnané ochraniteľské sklony, nadmiernu zodpovednosť. K elementu zeme patrí slezina, žalúdok, slinivka. Nerovnováha elementu zeme prináša problém s váhou, s príjímaním potravy (nadbytok ak je veľa zeme), s únavou, slabosťou v končatinách, krvácavosťou ďasien, môže spôsobovať gynekologické a hormonálne poruchy.

element kovu – pikantné jedlá a potraviny bielej farby, bylinky a korenia, aníz, bazalka, saturejka, estragón, zázvor, kardamom, muškát, koriander, kmín, bobkový list, majoránka, hrebíček, oregano, tymián, rozmarín, zeler, kôpor, ryža, z obilnín – ovos (ovsenné vločky), jačmeň, biela fazuľa, mlieko, smotana, syry, cibuľa, cesnak, pór, pažitka, karfiol, žerucha, reďkovka, wasabi, chren, horčica, kareláb, mäso – husacie, morčacie a králičie mäso, zverina – jelenie, bažant, srnčie.

Element kovu reprezentujú všetky kovové predmety, šperky, biela, sivá farba (možné použiť na oblečení). Kov má jinovú energiu, patrí k jesennému ročnému obdobiu, kov reprezentuje biela farba a podľa čínskej medicíny je to strava ostrej chuti. Ak chýba energia kovu prináša to stratu odvahy, vytrvalosti a odhodlania. Jej nadbytok spôsobuje smutnú náladu, pocit vnútornej prázdnoty, chlad v citoch (ale sú to dobrí učtovníci). Kov ako element element ovplyvňuje pľúca a hrubé črevo. Ak v tejto oblasti panuje nerovnováha, prejavuje sa to poruchami hrubého čreva, kožnými problémami, astmou, dýchavičnosťou, kašlom, zápalmi v hrdle, a v nosných dutinách, zabúdaním.

Element vody – všetky slané potraviny, fialové, modré a čierne, ryby, morské plody, saláma, šunka, údené mäso, kaviár, bravčové mäso, vajcia, morské riasy, čučoriedky, černice, slivky, baklažán, fialová kapusta, čierna ryža, orechy, sézamové, tekvicové a slnečnicové semienka, sójová omáčka, fazuľa azuki, bôb, čierne olivy, agar a hlavne piť veľa veľa vody, čistej, minerálnej.

Element Vody reprezentuje aj zima, čierna alebo modrá farba. Ak máte málo elementu vody (alebo nedostatok), bývate často v neustálom strese, nedokážete odpočívať a ukľudniť sa. Prebytok elementu vody spôsobuje neodôvodnené obavy, stiesnenosť, strach. Element voda priraďuje tradičná čínska medicína k obličkám. Tie cez energetické dráhy ovplyvňujú kosti, zuby, chrbticu a lebku. Tradičná čínska medicína hovorí, že ak je oslabená táto energia, prejavuje sa to lámavými kosťami, stuhnutou chrbticou, kĺbmi, alebo chybným chrupom, oslabeným sluchom a lámavými a predčasne šedivejúcimi vlasmi. Na fyzickej úrovni sa nedostatok elementu vody môže prejavovať predčasným starnutím, neplodnosťou, tmavými kruhmi pod očami, problémami s močením, zimomravosťou, gynekologickými a stomatologickými problémami.

element dreva – všetko kyslé, zelené potraviny, zelené zrno, špalda, kuskus, bulgur, pšenica, klíčky, sójové klíčky, pšeničné klíčky a výhonky, výhonky fazule mungo, granátové jablko, maliny, kyslé druhy jabĺk, ríbezle, jahody, brusnice, mandarinky, pomaranče, egreše, ananás, kiwi, rebarbora, citrón, kyslá kapusta , kefír, kyslá smotana, jogurt, ocot, petržlen, hydina slepačie, kuracie a kačacie mäso, šípkový čaj, slivky.

Element dreva reprezentuje aj zelená farba, rastliny, drevo.
Človek s vyváženou energiou dreva si dokáže naplánovať budúcnosť, je zdravo cieľavedomý, má rád výzvy. Nedostatok elementu dreva prináša nedostatok motivácie, stagnáciu apatiu, človeku sa nič nechce. Jeho nadbytok naopak spôsobuje vnútorný pretlak, nepokoj, rozladenie, pocity frustrácie, hyperaktivitu a v pozitívnom prípade nadmernú aktivitu (workoholizmus). K orgánom elementu dreva patrí pečeň a žlčnik a tie sú podľa tradičnej čínskej medicíny previazané dráhami na zrak, svalstvo, šľachy, väzy a nechty. Nerovnováha sa prejavuje nevoľnosťami, nafukovaním, predmenštruačným syndrómom, problémami s menštruáciou bolesťami), problémami so zrakom, stuhnutými svalmi, lámavosťou nechtov, vyrážkami a zlosťou.