Aromaterapia a esenciálne oleje

Čo sú to esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v semenách, kmeni, stonkách, koreňoch, kvetoch a iných častiach rastlín. Ich vôňa môže byť silná a krásna. Ak ste sa niekedy tešili z daru ruže, z prechádzky popri levanduľovom poli alebo ovoňali čerstvo odrezanú mätu, zažili ste aromatické vlastnosti esenciálnych olejov. Popri tom, že rastlinám dodávajú ich odlišujúcu vôňu, esenciálne oleje poskytujú rastlinám ochranu pred predátormi a chorobami a hrajú úlohu pri opeľovaní rastlín.

Esenciálne oleje sú fytochemické látky nezaložené na vode, ktoré pozostávajú z volatilných organických zlúčenín. Aj keď sú rozpustné v tukoch, neobsahujú tukové lipidy alebo kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rastlinných a živočíšnych olejoch. Esenciálne oleje sú veľmi čisté, na dotyk skoro krehké a pokožka ich okamžite absorbuje. Čisté , neriedené esenciálne oleje sú priehľadné a ich farba je na škále od krištáľovo čistej až po tmavomodrú.

Trochu histórie

Esenciálne oleje sa v priebehu ľudskej histórie používali mnohými rôznymi spôsobmi. Egypťania boli jedni z prvých, ktorí ich aplikovali v lekárskej praxi, pri skrášľovacích procedúrach, pri príprave jedál a pri náboženských obradoch. V tejto dobe sa obzvlášť cenili oleje ako kadidlo, santal, myrha a škorica, ktoré boli významným artiklom karavanových obchodníkov a často sa vymieňali za zlato.

Od Egypťanov si ich umenie vypožičali Gréci, ktorí oleja používali na terapeutické masáže a v aromaterapii. Tiež Rimania užívali aromatické oleje pre zdravie a pri osobnej hygiene. Pod vplyvom Grékov a Rimanov, ale aj čínskej medicíny a ájurvédského lekárstva, začali Peržania zdokonaľovať metódy extrakcie esenciálnych olejov. V Európe boli esenciálne oleje populárne v stredoveku, zvlášť pre svoje antibakteriálne účinky a vonné kvality.

Ku znovuobjaveniu liečivých vlastností esenciálnych olejov došlo v roku 1937, kedy si francúzsky chemik Rene-Maurice Gattefosse vyliečil čistým levanduľovým olejom ťažké popáleniny. Jeho francúzsky súčasník, Dr Jean Valnet, úspešne ošetroval vojakov zranených v II. svetovej vojne. Dr.Valnet sa neskôr stal popredným svetovým odborníkom v rozvíjaní aromaterapeutických postupov. V dnešnej dobe sa skúmaním esenciálnych olejov zaoberajú vedci aj lekári a vďaka ich štúdiám sa vedomosti o význame a účinkoch terapeutických esenciálnych olejov rýchlo rozvíjajú.

Ako používať esenciálne oleje:

Aromaticky

 • Tieto oleje niekedy nazývame aj aromatické (známa je metóda  aromaterapia), pripadne sa nazývajú aj éterické oleje. Tieto esenciálne oleje  je možné inhalovať (napr. rozotrieť kvapku oleja na rukách a priložiť obe ruky k nosu) alebo rozptýliť (napríklad kvapkou v odparovači na radiátore, difúzerom) pričom:
 • Ovplyvňujú náladu
 • Otvárajú dýchacie cesty
 • Čistia prostredie (zabíjajú patogény zo vzduchu)

Masážne

 • Aplikujte priamo na kožu pre systemické alebo lokalizované účinky

Vnútorne

 • esenciálne oleje Čistej certifikovanej terapeutickej triedy (CPTG) to znamená, že je možné ich použiť aj vnútorné a to:
 • V prázdnej kapsuli
 • Pod jazyk
 • V pohári vody, džúsu alebo mlieka – v ľubovoľnom nápoji
 • Na lyžičke s medom

3 veci, ktoré by ste mali vedieť o esenciálnych olejoch

 1. Zabíjajú vírusy a baktérie: Antibiotiká nemôžu preniknúť do bunkovej membrány. Esenciálne oleje môžu vniknúť do buniek  a  zničiť baktérie a vírusy
 2. Pracujú rýchlo!
 3. Účinné, bezpečné bez vedľajších účinkov ! Prírodné aromatické zložky z rastlín, získavajú sa parnou destiláciou alebo lisovaním za studena

Oleje ktoré by ste mali mať vo svojej lekárničke:

Ako oleje pomáhajú s niektorými problémami

Radostná zmes

Zmes olejov spája silné stabilizátory nálady ako sú Santalové drevo, Ruža, Jazmín, a Ylang Ylang s olejmi plnými radosti ako sú Mandarínka, Elemi, Medovka a Citrónová myrta. Teplé vibrácie týchto a ďalších olejov použitých v Radostnej zmesi dokážu upokojiť srdce a vyrovnať emócie, pôsobí ako silné anitidepresívum.
Zmes esenciálnych olejov pomáha zanechať nižšie energetické vibrácie. Keď človek prejde na vyššie úrovne vedomia, staré zvyky a závislosti stratia svoju príťažlivosť. Táto zmes vie zvýšiť hladinu energie a energetické vibrácie do vyšších stavov. Dokáže inšpirovať pocity veselosti, jasnosti, odvahy, uvoľnenosti, šťastia, humoru, hravosti a zábavy. Inšpirovaním týchto pocitov premení depresiu na slnečný lúč a radosť. Učí, že obavy a strach nie sú produktívne, ale viera, nádej a odhodlanie áno.